Garmin postanowił odświeżyć portfolio swoich sportowych zegarków, wypuszczając na rynek dwa nowe modele. Pierwszy to Forerunner 55 - następca cenionego wśród wielu amatorów biegania modelu z numerem 45. Drugi to wyposażony w łączność LTE model Forerunner 945 LTE.

Garmin Forerunner 55

Poprzedni Garmin Forerunner 45 zyskał dużą popularność dzięki wyposażeniu go wyłącznie w najpotrzebniejsze funkcje sportowe, potrzebne osobom aktywnym fizycznie. Opisywany dziś model Forerunner 55 posiada tę samą wielkość obudowy, co poprzednik. Bez wątpienia dobrą decyzją było zastosowanie przez producenta kolorowego ekranu (średnica 1,04 cala, 208×208 pikseli) w miejsce monochromatycznego, który mieliśmy w Forerunnerze 45.

Urządzenie wspiera najważniejsze funkcje biegowe, niezbędne dla sportowców na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki czujnikowi GPS zegarek monitoruje trasę, mierzy tempo, czas oraz dystans podczas treningów. Potrafi wyświetlać wskaźnik kadencji biegu, a gdy jest on zbyt niski, urządzenie może zasygnalizować to odpowiednim alertem. 

Wbudowany nadgarstkowy czujnik tętna pozwala mierzyć jego wartość przez całą dobę. Funkcja monitorowania aktywności dostarcza informacji o wykonanych krokach, spalonych kaloriach oraz czasie poświęconym na sen.

Po zakończeniu treningu, wbudowany wskaźnik czasu regeneracji informuje sportowców, jak długo powinni odpoczywać przed kolejnym wysiłkiem. Mamy tu znaną z droższych modeli funkcję PacePro, dostosowującą strategię biegu na wybranej trasie, biorąca pod uwagę nachylenie terenu. Znajdziemy też przewodnik treningowy Garmin Coach, dostępny z poziomu zegarka.

Garmin Forerunner 55 może też pełnić rolę smartwatcha. Po sparowaniu zegarka z telefonem, bezpośrednio z nadgarstka będziemy mogli odbierać wiadomości tekstowe, powiadomienia z aplikacji społecznościowych i poczty e-mail. Nie mamy tu jednak dostępu do funkcji płatności zbliżeniowych Garmin Pay, znanej z bardziej zaawansowanych modeli.

Urządzenie jest wodoodporne do 5 ATM. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, zegarek na jednym ładowaniu może wytrzymać do 2 tygodni. Korzystając z modułu GPS, czas ten spada do ok. 20 godzin. 

Garmin Forerunner 55 występuje w kilku wariantach kolorystycznych: czarnym, białym, szarym i turkusowym. Wyceniono go na 199,99 euro, czyli około 890 pln. Zegarek można zamówić bezpośrednio na stronie producenta. Obecny czas realizacji zamówień wynosi 1-2 tygodnie.

Garmin Forerunner 945 LTE

Dostępny w nowym Garminie Forerunner 945 modem LTE służy do łączności z siecią mobilną w celach bezpieczeństwa. Gdy sportowiec poczuje się niepewnie, będzie mógł połączyć się z centrum pomocy Garmin IERCC i nawiązać dwukierunkową komunikację ze służbami ratunkowymi.

Aby skorzystać z tego udogodnienia, użytkownik będzie musiał posiadać wykupioną subskrypcję Assistance Plus. Dodatkowa funkcjonalność pozwoli na wysyłanie powiadomień o zdarzeniu bez konieczności posiadania przy sobie telefonu oraz śledzenia lokalizacji użytkownika. Assistance Plus umożliwi też wysyłanie i odbieranie wiadomości od osób obserwujących nas na żywo, podobnie jak ma to miejsce podczas korzystania z funkcji LiveTrack.

Należy jednak zaznaczyć, że za pomocą modemu LTE nie będziemy mieli możliwości wykonywania połączeń głosowych oraz wysyłania wiadomości tekstowych. Moduł LTE w Forerunnerze 945 służy wyłącznie funkcjom bezpieczeństwa opisanym powyżej.

Co jeszcze ma do zaoferowania nowy smartzegarek Garmina? Przede wszystkim bardzo wydajną baterię - w trybie GPS wytrzymuje do 35 godzin, w trybie GPS z muzyką do 12 godzin lub do dwóch tygodni w standardowym trybie zegarka. Tarcza Forerunnera 945 LTE ma przekątną 44,4 mm, a sam zegarem waży zaledwie 49 g. Zastosowano w nim czujnik tętna 4 generacji, zastosowany wcześniej w modelu Garmin Venu 2.

Urządzenie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej oraz białej. W momencie publikacji tego artykułu, zarówno zegarek Garmin Forerunner 945 w wersji LTE, jak i wspomniana subskrypcja Assistance Plus nie są dostępne w Polsce. Mamy nadzieję, że zmieni się to w najbliższym czasie.