Pojawił się nowy zegarek w portfolio firmy Garmin. Model Enduro wyróżnia się bardzo długim czasem pracy na baterii. W trybie oszczędzania energii wytrzymuje on nawet 130 dni! Jeśli dodatkowo skorzystamy z technologii ładowania akumulatora energią słoneczną, wydłużymy czas pracy zegarka do 365 dni.

Garmin Enduro wyposażony został w kopertę o wymiarach 51×51×14,9 mm, w której umieszczono 1,4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 280×280 pikseli, wykonany ze szkła Power Glass. Zegarek dostępny jest w dwóch wersjach, w zależności od tworzywa, z jakiego wykonana jest jego ramka. Wersja z stali nierdzewnej wyceniona została na około 3600 pln. Nieco droższa, bo w cenie około 4000 pln jest wersja z tytanową ramką. Wersja stalowa jest nieco cięższa i waży 72 g, model tytanowy natomiast 58 g.

Przejdźmy do tego, co najbardziej wyróżnia urządzenie na tle konkurencji, czyli do żywotność baterii. Producent deklaruje, że w trybie zegarka Enduro może pracować przez 50 dni. Jeśli aktywujemy tryb oszczędzania energii, czas ten może zostać wydłużony nawet do 130 dni. W trybie GPS, energii w smartwatchu powinno wystarczyć na max. 200 godz. pracy.

Warto zaznaczyć, że w Garmin Enduro zastosowana została technologia ładowania energią słoneczną. Dzięki niej możemy wydłużyć czas pracy w trybie zegarka do 65 dni, trybie oszczędzania baterii nawet do 365 dni, a w trybie GPS do 300 godzin.

Zegarek potrafi automatycznie dostosować wartość pułapu tlenowego w zależności od warunków panujących na szlaku. Wartość ta jest również dostosowywana do temperatury oraz stopnia aklimatyzacji wysokościowej. Podczas pokonywania podbiegu, biegacz może obserwować na zegarku w czasie rzeczywistym stopień jego nachylenia, długość oraz wzrost wysokości.

Podobnie jak w poprzednich topowych modelach Garmina, Enduro również potrafi na podstawie pomiarów zdrowia, snu i obciążenia treningowego zasugerować optymalny czas odpoczynku pomiędzy sesjami treningowymi.

Znajdziemy tu oczywiście nadgarstkowy pomiar tętna, czujnik Pulse Ox oraz funkcję Body Battery, która umożliwia oszacowanie rezerw energii oraz zaplanowanie optymalnego czasu odpoczynku.

Nawigacja w Garmin Enduro oparta została o łączność z systemami GPS, GLONASS i GALILEO, co umożliwia śledzenie pozycji użytkownika w warunkach, w których dane GPS okazują się niewystarcząjące. 

Zegarek posiada wbudowany wysokościomierz, barometr, a także 3-osiowy kompas elektroniczny, które znacząco ułatwiają orientację w terenie. Dodatkowo, po sparowaniu smartwatcha z komunikatorem satelitarnym Garmin inReach Mini, użytkownicy będą mogli wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe bezpośrednio z zegarka oraz na bieżąco udostępniać swoją lokalizację w miejscach, które znajdują się poza zasięgiem sieci komórkowej. Dodatkowo, jak na pełnoprawnego smartwatcha przystało, Enduro oferuje także obsługę powiadomień z telefonu i płatności zbliżeniowych Garmin Pay. 

Zegarek można zamówić bezpośrednio na stronie producenta. Na chwilę obecną wysyłka zamówień przewidywana jest w ciągu 5-8 tygodni.

Foto | Źródło: Garmin