Endomondo - popularna aplikacja do rejestrowania aktywności sportowych już niebawem zniknie z rynku. Jej właściciel, firma Under Armour w wydanej właśnie informacji prasowej informuje, że nie będzie dłużej wspierać tej platformy. Decyzja o zamknięciu Endomondo związana jest m. in. ze sprzedażą przez Under Armour serwisu MyFitnessPal, którego nowym właścicielem stanie się Francisco Partners.

Serwis zostanie wyłączony 31 grudnia 2020 r. Od tego momentu nie znajdziemy również aplikacji Endomondo w popularnych sklepach Google Play i App Store. Firma wraz z wyznaczoną datą przestanie również aktualizować aplikację i wprowadzać poprawki błędów. I rzecz chyba najważniejsza dla wszystkich dotychczasowych użytkowników platformy - wszystkie nasze dane zostaną usunięte w dniu 31 marca 2021 r. Czas więc sprawdzić jak uratować zawczasu nasze dane!

Jeśli nie dysponujemy wieloma zapisanymi treningami lub zależy nam wyłącznie na kilku najważniejszych, wówczas możemy je wyeksportować do odrębnych plików w formacie .tcx lub .gpx, a następnie umieścić w alternatywnych aplikacjach, takich jak Strava czy Garmin Connect. W tym celu otwieramy kartę z danym treningiem, następnie klikamy strzałkę w dół po prawej stronie ekranu, znajdującą się obok charakterystycznej ikony Facebooka i wybieramy pozycję Eksportuj.

W Endomondo mamy również możliwość pobrania kopii naszych danych w formie archiwum, zawierającą dane profilowe, treningi oraz znajomych, których mieliśmy dodanych na platformie. Opcję, która za to odpowiada znajdziemy wchodząc w Ustawienia, z menu po lewej stronie wybieramy pozycję Konto, następnie Wyeksportuj i pobierz dane -> Utwórz archiwum.

Poza pobieraniem kopii danych o naszych aktywnościach, serwis daje też możliwość przeniesienia większości danych bezpośrednio do nowej aplikacji - firma Under Armour poleca w tym przypadku przesiadkę do MapMyRun, choć my sami możemy zdecydować się np. na Garmin Connect, TomTom MySports czy Polar Flow, szczególnie, gdy posiadamy zegarek sportowy jednej z wymienionych firm. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również synchronizacja naszych archiwalnych aktywności Endomondo z nowowybranym serwisem.

Połączenia z nową platformą dokonamy przechodząc do Ustawień, wybierając z menu po lewej stronie pozycję Połącz, a następnie klikając ikonę jednej z proponowanych tam aplikacji.

Serwis Endomondo miał też w swojej ofercie plany Premium, zawierające dodatkowe funkcjonalności. Firma poinformowała, że z dniem 30 listopada 2020 roku anuluje je wszystkim swoim użytkownikom oraz dokona zwrotu niewykorzystanych na ten cel środków. Przy okazji Under Armour zachęca do wypróbowania darmowego, trzymiesięcznego członkostwa w MapMyRun MVP, które standardowo kosztuje 5,99 $/miesiąc.