Zaawansowany zegarek sportowy z GPS i wieloma funkcjami niezbędnymi podczas codziennych treningów - tak marka Polar opisuje swojego najnowszego smartwatcha Grit X.

Polar Grit X posiada kolorowy, dotykowy wyświetlacz o średnicy 1,2 cala. Jego rozdzielczość wynosi 240×240 pikseli. Smartwatch jest dosyć lekki - jego waga wraz z paskiem to jedyne 64 g. Obudowę wykonano ze stali nierdzewnej, a tylną część z polimeru wzmacnianego włóknem szklanym. Grit X jest wodoszczelny do głębokości 100 m i spełnia militarne normamy MIL-STD-810G.

Wewnątrz urządzenia znajdziemy moduły GPS, GLONASS, Assisted GPS do szybkiego łączenia z satelitami, kompas oraz wysokościomierz w trybie treningowym.

Bateria nowego Polar'a ma pojemność 346 mAh. Wytrzymuje ona na jednym ładowaniu do 40 godzin w trybie treningowym (z włączonym GPS i pomiarem tętna z nadgarstka) lub do 7 dni w trybie zegarka, z włączonym całodobowym pomiarem tętna.

Urządzenie obsługuje ponad 130 dyscyplin sportowych. Biegacze znajdą tu wiele ciekawych funkcji, które dostarczą szczegółowych informacji o odbytym treningu.

Jedną z nich jest pomiar mocy biegowej. Dowiemy się dzięki niemu, jak intensywna była nasza sesja biegowa. Obliczenia są wykonywane przy użyciu opracowanego przez firmę Polar algorytmu, który pod uwagę bierze aktualną prędkość i nachylenie terenu. Moc biegowa jest świetnym uzupełnieniem tętna – tętno informuje o (wewnętrznym) obciążeniu układu krążenia, natomiast moc informuje o (zewnętrznym) obciążeniu układu mięśniowo-szkieletowego. Funkcja pomiaru mocy biegowej z zegarka pozwoli łatwiej dostosować intensywność treningu w trakcie jego trwania.

Funkcja Nightly Recharge wskazuje w jakim stopniu użytkownik zregenerował się podczas snu po codziennych obowiązkach i treningach. Dzięki niej łatwiej będzie ocenić, czy organizm jest gotowy na mocniejszy trening, czy lepiej zdecydować się na lżejszą jednostkę. Pomiar odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany. Wystarczy mieć zegarek na ręce podczas snu.

Polar Grit X wyposażony został także we wskazówki treningowe FitSpark, dostosowane do stanu regeneracji, aktualnej kondycji oraz wcześniejszych aktywności użytkownika. Funkcja przygotowuje różne rodzaje treningów każdego dnia, proponując od 2 do 4 sesji treningowych: jedną, która jest najlepsza dla użytkownika zegarka i od 1 do 3 innych opcji do wyboru. Plany trenigowe są łatwo dostępne na ekranie smartwatcha.

Biegaczy z pewnością ucieszy obecność zaawansowanych funkcji Smart Coaching. Training Load Pro dostarcza szczegółowych danych o tym, w jaki sposób treningi obciążają nasz organizm. W połączeniu z funkcją Recovery Pro pomaga znaleźć odpowiednie proporcje między treningiem i odpoczynkiem.

Funkcja Running Index prezentuje szacunkową ocenę wydolności tlenowej VO2max w bieganiu, która pokazuje, jak efektywny jest trening biegowy i jak można poprawić swoje wyniki biegowe. Obserwacja wskaźnika przez dłuższy czas pozwala zaobserwować, jak poprawia się kondycja biegowa użytkownika.

Dodatkowo oprogramowanie urządzenia wzbogaca obecność programów treningu biegowego. Dzięki nim przygotujemy się do biegu na 5, 10 km, półmaratonu czy maratonu. Indywidualny plan treningowy dostosowuje się do użytkownika przez cały czas, ucząc się na podstawie jego danych treningowych. Program treningu biegowego opiera się na naszym poziomie sprawności fizycznej oraz aktualnej kondycji. Gdy trenujemy w oparciu o program, dostosowuje się on do naszych postępów i informuje, kiedy możemy trochę zwiększyć obciążenie, a także kiedy należy zwolnić. Program uzupełniają ćwiczenia rozwijające siłę, pracę mięśni głębokich oraz mobilność. Na podstawie Twoich wyników program szacuje także czas ukończenia wybranych dystansów.

Polar Grit X na chwilę obecną dostępny jest w przedsprzedaży na oficjalnej stronie internetowej producenta. Cena urządzenia wynosi 1939 pln. Do wyboru mamy dwa rozmiary smartwatcha: "S" w kolorze białym (dla obwodu nadgarstka w przedziale 130-190 mm) oraz w rozmiarze "M/L" w kolorach czarnym lub zielonym (dla obwodu nadgarstka w przedziale 145-215 mm). Producent zapowiedział również pojawienie się w niedługim czasie wymiennych pasków: silikonowych w kolorach czarnym, zielonym i białym za 139 pln, tekstylnych w wersji zielonej, czerwonej i niebieskiej za 179 pln oraz skórzanych za 229 pln.

Foto | Źródło: polar.com