Rozpoczął się sezon grzewczy. Dla biegaczy to niestety sygnał, że ich płuca będą narażone na wdychanie smogu podczas uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Producent masek antysmogowych - firma Med Patent przygotowała dedykowaną aplikację na Androida i iOS, w której sprawdzimy stan zanieczyszczenia powietrza, dowiemy się, ile zanieczyszczeń zostało zatrzymanych podczas noszenia maski i kiedy należy wymienić w niej filtr.

Bezpłatną aplikację mobilną można pobrać zarówno ze sklepu Google Play jak i App Store. Podczas konfiguracji aplikacji, użytkownik podaje typ używanej maski - Normal lub Sport. Na tej podstawie może ustawić alert z datą wymiany filtra. Osoby używające maski Sport mogą zapisywać w aplikacji swoje aktywności i monitorować ich wpływ na zużycie filtrów w masce antysmogowej.

Ilość zatrzymanych przez maskę zanieczyszczeń ustalana jest na podstawie podjętej przez użytkownika aktywności i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Te czynniki mają duży wpływ na stan zużycia filtra w masce, co z kolei przekłada się na czas jego wymiany.

Załóżmy, że użytkownik maski planuje wymienić filtr za 10 dni. Pod wpływem różnych aktywności oraz stopnia zanieczyszczenia powietrza czas ten może ulec zmianie. Filtr węglowy, w który wyposażone są maski Med Patent, wystarcza na około 40-50 godzin. Im większe zanieczyszczenie i intensywniejszy trening, tym szybciej będzie się on zużywał.

Bieganie w masce przez 40 godzin przy przekroczonej normie zanieczyszczenia powietrza o 33 proc. zużyje nam 46% filtra. Z kolei w przypadku przekroczenia o 100% norm jakości powietrza przy tej samej aktywności filtr zużyjemy prawie dwukrotnie szybciej (88%).

Aplikacja Medpatent oprócz opisanej funkcjonalności, oferuje również funkcję automatycznych powiadomień pogodowych i smogowych, dotyczących bieżącej lokalizacji użytkownika.

Maski antysmogowe firmy Med Patent dostępne są w trzech rodzajach: Normal (do codziennego użytku), Sport (dla aktywnych sportowo), Junior (dla dzieci od 3 roku życia). Wykonano je z miękkiego neoprenu, dzięki czemu powinny dokładnie przylegać do twarzy i nie powodować podrażnień skóry. Zapinane są na mocny rzep, który utrzymuje maskę w miejscu podczas wysiłku fizycznego. Maski posiadają elastyczne metalowe wzmocnienie w górnej części obudowy, co pozwala dokładnie dopasować ją do kształtu nosa i twarzy. Wszystkie oferowane przez producenta maski są wielokrotnego użytku - filtr można wymieniać, a maskę umyć.

Maska antysmogowa Sport dostępna jest obecnie na stronie producenta w cenie 111 pln. Wyposażona jest w filtr N99 z aktywnym węglem, który zatrzymuje do 99% zanieczyszczeń, w tym pyły PM2,5 oraz PM10. Koszt nowego filtra wynosi 9,20 pln. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, filtr należy wymieniać co 20-50 godzin.

Foto | Źródło: medpatent.com.pl