Bieganie 80/20. Zwolnij na treningu, by przyspieszyć na zawodach

Autor: Matt Fitzgerald

Wydawnictwo: Aha

Tytuł oryginału: 80/20 running: run stronger and race faster by training slower

Tłumaczenie: Dariusz Rossowski

Rok wydania: 2015

Nr wydania: I

Oprawa: miękka

Ilość stron: 272

1 1 1 1 1 Średnia ocena 0.00 (Ilość ocen: 0)

Książka dla amatorów biegania, zwłaszcza przygotowujących się do takich masowych imprez jak organizowane w wielu miastach maratony czy półmaratony. Na podstawie analizy systemów treningowych najlepszych biegaczy długodystansowych autor pokazuje paradoksalną prawidłowość: aby mieć lepsze wyniki na ważnych imprezach, trzeba częściej biegać długo i na luzie.

Matt Fitzgerald tłumaczy, dlaczego zdecydowanie większą część treningu, aż 80 procent, powinno się odbywać z niską intensywnością, a pozostałe 20 procent z wysoką. Jako argumenty przedstawia wyniki najnowszych badań naukowych oraz analizy systemów treningowych największych zawodników. W drugiej części książki pokazuje, w jaki sposób ułożyć odpowiedni trening dla siebie oraz unikać pułapki instynktownego „przyspieszania” w lekkich biegach treningowych, która działa na naszą szkodę.

- Przygotowanie do biegów na 5K i 10K oraz półmaratonu i maratonu na trzech poziomach zaawansowania.
- Formuła 80/20 w bieganiu wspomagającym odchudzanie.
- Trening 80/20 w triatlonie.

Typowy elitarny biegacz wykonuje cztery lekkie biegi na jeden ciężki, natomiast przeciętny amator odbywa jeden lekki bieg na jeden trudny. Zbyt częste bieganie zbyt intensywnie jest najpowszechniejszym i najbardziej szkodliwym błędem w tym sporcie. Jak jednak wyznaczyć optymalną dla siebie intensywność treningową? Ten właśnie sekret wyjaśni nam ta książka.

Źródło: empik.com