Dla wielu entuzjastów biegania ostatnia niedziela września kojarzy się tylko z jednym - z wielkim, stołecznym maratonem, który mimo wielu przeciwności losu organizowany jest nieprzerwanie od 1979 roku!

Ze względu na wciąż niepewną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, organizatorzy wielu imprez sportowych zmuszeni byli w tym roku zmodyfikować terminarze przygotowywanych przez nich wydarzeń. Nie inaczej było ze sztandarowymi biegami Fundacji Maraton Warszawski, czego efektem była organizacja w ostatnią niedzielę września zarówno 43. Maratonu Warszawskiego, 15. Półmaratonu Warszawskiego, Bridgestone Sztafety Maratońskiej oraz New Balance Biegu na Piątkę. Warto również dodać, że bieg główny na królewskim dystansie był również areną rywalizacji w ramach Mistrzostw Świata Głuchych.

Dzięki doświadczeniu logistycznemu organizatorów, mimo tak dużej skali przedsięwzięcia nie można było narzekać na zgiełk i zamieszanie podczas zawodów. Uczestnicy maratonu i półmaratonu podzieleni zostali na tury startujące w odpowiednich odstępach czasu, a każdy bieg odbywał się o innej porze.

Ciekawie zaplanowana trasa dawała szansę zobaczenia wielu atrakcji turystycznych Warszawy. Jak na prawdziwe wyzwanie biegowe przystało, zawodnicy na trasie maratonu musieli zmierzyć się z też kilkoma podbiegami, zlokalizowanymi na ulicach Krajewskiego, Zakroczymskiej i Konwiktorskiej. Organizacja miasteczka biegowego przy Parku Fontann w połączeniu z ciepłą, słoneczną aurą, stworzyły tego dnia niezapomnianą atmosferę nie tylko dla biegaczy, lecz również ich rodzin i przyjaciół.

Zwycięzcą 43. Maratonu Warszawskiego okazał się Yared Shegumo, wygrywając z czasem 2:14:39. Drugi na mecie Kenijczyk Wambua Nduva Boniface ukończył bieg prawie cztery minuty później (2:18:03). Brąz wywalczył Krzysztof Gosiewski z wynikiem 2:23:43. Wśród pań najlepszy wynik osiągnęła Monika Andrzejczak (2:31:11). Drugie miejsce przypadło w udziale Dominice Stelmach (2:41:47), zwyciężczyni zeszłorocznego Maratonu Warszawskiego. Na trzecim miejscu uplasowała się Niemka Nele Alder-Baerens z wynikiem 2:53:41. Łącznie bieg na królewskim dystansie ukończyło 2734 zawodników.

Najszybszym zespołem w ramach rywalizacji Sztafet Maratońskich Bridgestone okazał się Allianz Running Team, który potrzebował 2 godzin 39 minut i 22 sekund na pokonanie ponad 42 km trasy.

Maratońskie zmagania wyłoniły również medalistów Mistrzostw Świata Głuchych. Złoto wywalczył Czech, Michal Stanovsky z wynikiem 02:29:40, co upasowało go także na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej Maratonu Warszawskiego. Pierwsze miejsce wśród pań zajęła Niemka Nele Alder-Baerens z czasem 02:53:41, ustanawiając nowy rekord Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Zdobyty wynik pozwolił jej także zająć trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet w Maratonie Warszawskim.

Zwycięzcą biegu na dystansie półmaratonu został pochodzący z Ukrainy Bogdan Semenovych z wynikiem 01:04:27. Najszybszą półmaratonką okazała się jego rodaczka Valentyna Varetska, która przekroczyła linię mety z czasem 01:17:12. Bieg na dystansie 21,0975 km ukończyło łącznie 4536 uczestników.

W organizowanym późnym popołudniem New Balance Biegu na Piątkę zwyciężyli Krzysztof Tschirch (14:46) oraz Ewa Jagielska (16:27). Ten dystans pokonało w sumie 1425 biegaczy.